Zapůjčené auto v zahraničí

4 věci, které byste měli vědět před zapůjčením auta

Vyrážíte na trip a přemýšlíte, jak destinaci co nejlépe poznat a procestovat? K tomu vám pravděpodobně nejlépe poslouží zapůjčený automobil, díky kterému budete velice flexibilní, nemusíte být vázaní na jízdní řády MHD a především se dostanete i na zapadlá místa. 

Některé destinace bez zapůjčeného auta ani téměř nelze projet, tudíž se bez něho neobejdete. Ačkoliv je auto skvělou variantou, nese s sebou některé možné komplikace a řadu věcí, na které byste si ještě před samotnou rezervací měli dát pozor. 

Pro rezervaci auta doporučujeme tento webový srovnávač, který vám porovná ceny autopůjčoven na místě a vy si tak můžete vybrat auto, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Minimální věk řidiče

Většina autopůjčoven má omezený věk řidiče, s čímž mohou mít problémy mladí lidé. Autopůjčovny neradí půjčují svá auta mladým řidičům, jelikož dle nich mají malé zkušenosti a statisticky je u nich větší pravděpodobnost nehody. Mladý věk také nepovolují některé pojišťovny. 

Toto věkové omezení se dozvíte v podmínkách společnosti. Za mladého řidiče se navíc v některých zemí platí nemalé poplatky, proto pokud máte možnost, přenechejte řízení na starší a zkušenější osobě, aby na místě nedošlo ke komplikacím.

Čas zapůjčení

Při rezervaci budete zadávat čas, v jaký si chcete auto po příletu vyzvednout a kdy ho budete odevzdávat. Zde je nutné dát si určitou časovou rezervu.

Po příletu si nechte nějaký čas na to, abyste na letišti stihli vyzvednout svá zavazadla a dostavili se do půjčovny včas. Ideálně si auto rezervujte 1-2 hodiny po příletu. Větší pozornost však věnujte času na konci pobytu, kdy budete auto odevzdávat. Zde si dejte opravdu časový rozestup a počítejte s tím, abyste na letišti byli 2 hodiny před odletem. Pokud se během vaší návštěvy autu cokoliv stane, vše budete řešit v autopůjčovně poslední den – sepisování smluv, platba spoluúčasti a další náležitosti. Z půjčovny vás nepustí dříve, dokud vše nevyřešíte, proto vám s malým časovým rozestupem může uletět letadlo. Proto vám doporučujeme auto vracet alespoň 3-4h před odletem.

Kreditní karta

Při půjčování auta si z většiny případů budete muset založit kreditní kartu. Ta klasická, debetní, kterou nosíte v peněžence, bohužel stačit nebude a půjčovny vám auto nevydají.
Nicméně si vždy pročtěte smlouvu a podmínky půjčovny, kde zmiňují, zdali kreditní kartu striktně vyžadují.

S kreditní kartou máte bonitu = tzn. že jste schopni uhradit škody na vozidle a pro půjčovnu se stáváte více důvěryhodní. Na kreditní kartě máte od banky kredit v určité hodnotě a z něho vám půjčovny budou strhávat i zálohu na auto ještě před samotným půjčením.

Kreditní kartu si tak budete muset založit ještě v České republice, její vyřízení pak trvá několik týdnů. Karty nabízejí snad všechny banky u nás a
jejich podmínky se značně liší. U některých platíte za vedení účtu či za různé transakce, jiné jsou zcela zdarma.
Doporučujeme vám kreditní kartu od Monety, jelikož zde nemusíte provádět žádné transakce a žádné poplatky se vám nestrhávají. Vedení je také zcela zdarma. Klidně vám může ležet rok bez povšimnutí v peněžence. Srovnání kreditních
karet poté naleznete zde.

Pojištění

Poslední podstatnou součástí půjčování auta je pojištění. Autopůjčovny nabízí několik tarifů a občas bývá složité se v nich vyznat. 

Součástí nejlevnějšího tarifu bývá pouze jedno pojištění, a to CDW – Collision Damage Waiver. Toto pojištění kryje pouze samotnou karoserii, to znamená škrábance na autě atd. Nekryje podvozek, čelní sklo, zrcátka, pneumatiky a interiér.

V případě, že auto poškrábete vaší vinou, zaplatíte opravu vy a to do výše spoluúčasti, která je vždy uvedena u každého auta. Jakmile bude částka přesahovat spoluúčast, zbytek doplatí pojišťovna.
Pokud zničíte ostatní nepojištěné části auta vaší vinou, tak platíte plnou částku, kterou si autopůjčovna naúčtuje. Auto je v základní verzi také pojištěné proti krádeži se spoluúčastí. Jednoduše řečeno, pokud vám auto bude ukradnuto, zaplatíte maximálně spoluúčast, zbytek platí pojišťovna. Spoluúčast se může pohybovat mezi 15-90.000 Kč.

Pokud chcete mít trip bez starostí, doporučujeme si zakoupit připojištění. Cena se odvíjí podle několika kritérii, ale většinou vás bude stát navíc cca 1.500 Kč. V ceně budete mít pojištěné okna, kola, zrcátka i pneumatiky, nebudete nuceni platit případnou spoluúčast a v neposlední řadě máte v ceně pojištění, které se vyplatí v případě odtahu auta, zamknutí klíčů v autě atd.

Více informací naleznete v článku, jak funguje pojištění při pronájmu auta.

Picture of Matěj & Marťa
Matěj & Marťa

Ahoj, jmenujeme se Matěj a Marťa a založili jsme brand Uměni cestovat. Objevili jsme obrovskou lásku k cestování a poznávání kultur z různých zemí.
Naším hlavním cílem je umožnit lidem vycestovat do světa a neutratit za trip spoustu peněz.
Chtěli bychom ukázat, že cestování nemusí být vždy drahá záležitost, jak si mnoho lidí myslí. Existuje totiž spoustu možností, jak za určitý trip ušetřit a zároveň zažít obrovské dobrodružství.

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.