ZANZIBAR, RÁJ NA ZEMI

RÁJ NA ZEMI

Mnoho lidí si myslí, že Zanzibar je nedosažitelné místo, obzvlášť pro studenty, jako jsme i my dva. To ale není tak úplně pravda. Zanzibar je cenově relativně levná destinace. Letenky se i přes takovou dálku dají sehnat za nízké částky a ubytování jakbysmet. V tomto blogu bych vám chtěla přiblížit Zanzibar trochu jinak, než jak ho propagují cestovní kanceláře. Ostrov není totiž jen o luxusu, nekonečných bílých plážích a přírodě. Poznáte zde především krutou realitu života místních lidí, kteří nevědí, co je druhý den bude čekat. K tomu se ale dostaneme později.

Jak se na Zanzibar dostat?

Víte, kde se Zanzibar nachází? Celkem daleko.. 😀 Leží totiž až za rovníkem, na východní straně Afriky. Cesta je tedy relativně dlouhá, leteckou dopravou potrvá kolem 14 hodin, což určitě není málo. Tuto nevýhodu však vykompenzují luxusní letadla, která linku létají. Proletíte se například Boingem 787-900 -Dreamliner, nebo Airbusem A350-900, což jsou pravděpodobně nejmodernější letadla současné doby. Na palubě dostanete výborné jídlo, deku, polštář a veškerý servis, což pro mě, jakožto člověka létajícího převážně nízkonákladovými společnostmi, byl opravdu obrovský zážitek! Jakmile z letadla spatříte ostrov, okamžitě pocítíte tu pravou exotiku, spatříte dlouhé pláže a spoustu palem.

Po příletu

Když vystoupíte z letadla na Zanzibaru, kopne vás obrovská vlhkost a pocit, že máte potíže se vůbec nadechnout. Všude kolem jsou vidět palmy a nekonečná zeleň. Na letišti jsme museli projít celkem zdlouhavých procesem o žádosti o víza. Poprvé jsme poznali Zanzibarskou náturu lidí, kteří si dělají, co chtějí a neplatí pro ně žádná pravidla. Na letišti byl velký zmatek, nikdo nevěděl, kam jít, jelikož zde nebyly skoro žádné nápisy a pravidla pro vstup.

Po získání víz jsme konečně odešli z letiště a dostali se na parkoviště taxíků, kde na nás čekal předem domluvený transfer na hotel. Zde si však dávejte pozor. Jakmile vystoupíte z letiště, strhne se obrovský hon na bělochy a taxikáři se o vás budou prát, aby vás mohli odvézt. Začnou vám namlouvat různé věci, jen abyste k nim vlezli do auta. Nenechte se však oblbnout a počkejte na svůj předem domluvený odvoz, to je jistota.

Prvním obrovským zážitkem pro nás bylo projíždění vnitrozemím směrem k našemu hotelu. Až zde poznáte tu pravou Africkou atmosféru. V první řadě – žádná pravidla. Každý si řídil, jak chtěl, rychlost se nedodržovala. Pokud dal řidič blinkr doprava, znamenalo to asi něco ve stylu „bacha, jedu a nezpomaluju, tak se uhněte.“ 😀 Doopravdy začala všechna auta uhýbat a řidič blikal třeba 15 minut v kuse a jel jako střela. Lidé zde žijí v malých vesničkách v chatrčích, které si sami postavili. Všude podél cest se nacházejí stovky stánků s ovocem, rybami či jiným zbožím, na které se nám hned sbíhaly sliny.

Náš hotel se nacházel na východní straně ostrova v městečku Bwejuu. Ležel hned u pláže, což bylo velice příjemné. Bydleli jsme tak trochu jako Robinsoni, v malé chatičce se 4 postelemi a veškerým vybavením. Žádný luxus to samozřejmě nebyl, ale nám se ubytování moc líbilo, jelikož mělo tu správnou zanzibarskou atmosféru. Měli jsme zajištěnou polopenzi, tudíž i spoustu příležitostí ochutnat místní kuchyni a tradiční pokrmy, včetně výborného a zralého ovoce. Každý Zanzibarský hotel má také svého Masaje, jehož úloha je hotel chránit, zajišťovat jeho plynulý chod a řešit problémy. Masajové se přes den procházejí po pláži a prodávají turistům své vlastnoručně vyrobené náramky, klíčenky a další suvenýry. Jsou schopni jít za vámi pěkně dlouho, dokud si něco nekoupíte. Po pár dnech vám to bude připadat trochu otravné, ale naproti tomu jsou opravdu přátelští a můžete si s nimi popovídat. 

Zážitek na celý život

Kromě mnohých výletů jsme velmi často vyráželi na dlouhé procházky po pláži a byli schopni ujít desítky kilometrů po nekonečném písku. Objevili jsme naprosto nádherná a nedotčená místa, kde častokrát nebyla ani noha. Užívali jsme si teplé moře a cítili se jako v ráji. V moři se však dalo koupat pouze v určitých hodinách, jelikož dvakrát denně nastal odliv, který byl dlouhý cca 2 kilometry. Z několika metrové hladiny vody se tak z ničeho nic stala prázdná pláž s malými tůňkami plné mořského světa. Moře bylo rázem v nedohlednu. Tyto intervaly se střídali zhruba po 5-6 hodinách. Této skutečnosti naopak využívali místní lidé k lovu mořských potvůrek, které při odlivu nestihli odplout s mořem.

 

Zanzibar pro své turisty nabízí opravdu širokou škálu výletů, které stěží stihnete za týdenní pobyt. My jich stihli spoustu a poznali tak Zanzibar skrz na skrz. Výlety se dají zakoupit buď u samotného hotelu, ve kterém bydlíte, nebo ve stáncích na pláži. Zde se dá cena také lehce smlouvat, takže můžete i nějaké peníze ušetřit. Místní však ocení, pokud jim za jejich práci dáte spropitné a vyjádříte tak vaši spokojenost. 

Nádherné výlety

Můžete navštívit například národní park, kde vám nad hlavami budou běhat opičky a houpat se na větvích. Toto místo je opravdu úžasná podívaná. Následně přejedete do rezervace, kde se ochranáři starají o mnohá zvířata žijící na Zanzibaru. Budete moci nakrmit a pohladit si želvy, hady a mnoho dalšího.

Dalším netypickým místem, které jsme navštívili, byla farma, kde pěstují snad veškeré druhy koření a ovoce. Bude vám přidělen průvodce, který vám ukáže, jak se který druh rostliny pěstuje a jak vypadá. Náš průvodce se dokonce i učil česky a znal spoustu slovíček z našeho jazyka, což byla legrace. Dostanete zde i ochutnávku ovoce vypěstovaného přímo na místě.

 

Zanzibar také nabízí opravdu nepřeberné množství výletů za šnorchlováním a korály. Doporučujeme šnorchlování u ostrova Mnemba, kde můžete spatřit i delfíny. My viděli jen jejich zadečky 😀

Na tomto ostrově si budete chvílemi připadat jako v ráji, kde neexistuje žádný spěch, stres a špatná nálada. Všichni jsou zde velice přátelští, příjemní a ochotni se vším pomoci. Zde zapomenete na starosti a budete si užívat krásného moře, pláží a přírody. Pro nás byl Zanzibar obrovským zážitkem a místem, do kterého jsme se zamilovali. Poprvé v životě jsme se ocitli až za rovníkem a na Africkém kontinentě. Určitě jsme zde nebyli naposledy!

 

 

Tento trip můžete zažít i vy!

Už nemusíte snít! Leťte jako my a zažijte místní atmosféru na vlastní kůži. Naplánujeme vám tu nejlepší možnou variantu tripu podle vašich představ. Navíc od nás dostanete ZDARMA průvodce + mapu míst, které stojí za to vidět. Ušetříte tak spoustu času a peněz! Veškeré informace spolu s cenou naleznete na stránce nabídky.

Picture of Matěj & Marťa

Matěj & Marťa

Ahoj, jsme mladý pár Matěj a Marťa, který objevil obrovskou lásku k cestování a poznávání kultur z různých zemí.
Naším hlavním cílem je sdílet vlastní zážitky s vámi a inspirovat vás tak k této vášni.
Chtěli bychom ukázat, že cestování nemusí být vždy drahá záležitost, jak si mnoho lidí myslí. Existuje totiž spoustu možností, jak za určitý trip ušetřit a zároveň zažít nějaké dobrodružství.

Picture of Matěj & Marťa

Matěj & Marťa

Ahoj, jsme mladý pár Matěj a Marťa, který objevil obrovskou lásku k cestování a poznávání kultur z různých zemí.
Naším hlavním cílem je sdílet vlastní zážitky s vámi a inspirovat vás tak k této vášni.
Chtěli bychom ukázat, že cestování nemusí být vždy drahá záležitost, jak si mnoho lidí myslí. Existuje totiž spoustu možností, jak za určitý trip ušetřit a zároveň zažít nějaké dobrodružství.

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.